מהי רפואה סינית

 

בימינו, כ-30% מהישראלים הסובלים מבעיות רפואיות פונים לרפואה משלימה. הרפואה הסינית היא הרפואה האלטרנטיבית הנפוצה ביותר כיום ומהווה כ-45% מכלל הטיפולים האלטרנטיביים המוענקים בקופות החולים בארץ. הסיבה לשימוש הנפוץ ברפואה האלטרנטיבית היא העובדה כי ישנן בעיות רבות שלרפואה המודרנית אין מענה עליהן כגון טיפול במיגרנות, כאבי שרירים ועוד, בדיוק כאן נכנס תפקיד הרפואה המשלימה.

 

יסודה של הרפואה הסינית

 

ישנם מספר תחומים ברפואה הסינית כאשר המשותף להם הוא העיקרון המנחה אותם, עקרון עליו מושתתת תורת הרפואה הסינית כולה, האומר כי על גוף האדם לחיות בהרמוניה עם הטבע והשינויים שבו. בנוסף, מסורת סינית עתיקה זו מתבססת על העובדה כי לגוף יכולת מופלאה לרפא את עצמו בהינתן הכוונה קלה של המטפל. הסימפטומים של החולה הם רק דרך של הגוף לאותת לנו על בעיה אחרת, עמוקה יותר, הקשורה לגוף ולנפש גם יחד. מתפקידו של המטפל לגלות את שורש המחלה ולטפל בו ולהביא את הגוף והנפש לרמת איזון שתשפר את איכות החיים ותפתור את הבעיה שגרמה למחלה.

 

התחומים השונים ברפואה המזרחית

 

כאמור, ישנם תחומים רבים המבוססים על תורת הרפואה הסינית. נפרט על הראשיים שבהם בקצרה:

  • דיקור סיני (אקופונקטורה):  שיטת טיפול שהתפתחה לפני כ-2000 שנה. בשיטה זו מטפלים על ידי דקירות בגוף בעזרת מחטים דקות, כאשר ישנן נקודות מסויימות אשר דיקור בהן משפיע על חלקים ומערכות שונות בגוף. הדיקור ידוע כמקל על כאבים, משפר את המערכת החיסונית ומונע מחלות.

  • צמחי מרפא (הרבליזם): משמשים לריפוי ומניעת מחלות הן ברפואה המודרנית והן ברפואה הסינית העתיקה. הצמחים יכולים להיות בצורת אבקות יבשות, תמציות, חלקי צמחים, פטריות ואצות, עצים, שיחים וכדומה. לשימוש בצמחי מרפא קיימות ראיות מלפני כ-60,000 שנה.

בנוסף ל-2 תחומים אלה, ראוי לציין גם את המדיטציה, הצ'י קונג, הטווינא והטאי צ'י, אשר כולם ענפים מוכרים ומובילים בתחום.

 

תהליך הטיפול המקובל

 

אבחון: בשלב הראשוני המטפל מבצע אבחון של החולה על ידי סקירת מבנה הגוף, שפת הגוף, מצב הציפורניים, צבע הפנים ושינויים בהפרשות. בנוסף תתבצע אבחנה של סימנים המופיעים בגוף כגון צבעי עור וצבע הלשון. הבדיקה החשובה ביותר שתתבצע היא בדיקה מקיפה של הבטן והגפיים - המטפל יחפש נקודות רגישות באזורים אלו ועל פיהן יבחר את נקודות הדיקור אשר ישפיעו בצורה מיידית על אותן הנקודות הרגישות שנמצאו. בנוסף, תיערך שיחה עם המטופל על מצבו הרפואי והנפשי, טיפולים שקיבל בעבר והבעיה שברצונו לטפל.

הנחיות: בשלב הזה תיבנה תוכנית עבור המטופל התכלול שינויים באורח החיים ובהרגלי התזונה שלו.

תכנון הטיפול: השלב שבו יתוכנן תהליך הטיפול ויוסבר למטופל במדויק מה יכלול התהליך.

הטיפול: כעת, משנאסף כל המידע הנחוץ לטיפול, ניתן להתחיל בו.

 

כיום ניתן לומר כי הרפואה המשלימה מוכחת מחקרית ונמצאת יעילה בבעיות רבות בהן לרפואה המודרנית אין דרכים לטפל. צרו עמנו קשר עוד היום לקבל דיקור סיני בירושלים ונתאים את הטיפול המושלם עבורכם.