• שי בקליניק

אנטומיה ופתולוגיות נפוצות של מפרק הכתף

מפרק הכתף הוא מפרק מורכב מאוד בעל יכולות תנועה מגוונות מאוד, אבל יכולות התנועה הרבות באות על חשבון היציבות והחוסן של המפרק. עובדה זו בשילוב היות היד הכלי בו השימושי ביותר עבורנו, גורמות למפרק הכתף להיות פגיע יחסית, ובד"כ אם כבר נוצרת בו פגיעה, היא מציקה מאוד והטיפול בה עלול להמשך זמן רב.


הפגיעות הנפוצות בכתף הן:

פגיעה בשרירים המסובבים של הכתף: כדי לאפשר את המגוון העצום של תנועות שמפרק הכתף מסוגל לעשות ,הוא בנוי למעשה כמפרק חצי פתוח כאשר רוב המפרק בנוי למעשה מרקמות רכות – רצועות ושרירים אשר גם תומכים בו, וגם מאפשרים תנועה. קבוצת השרירים התומכים במפרק נקראים – השרירים המסובבים של הכתף (Rotator Cuffs) וכוללים בתוכם את הסופראספינטוס (Supraspinatus), אינפראספינטוס (Infraspinatus) טרס מיינור (Teres Minor), ו – סאבסקפולריס (Subscapularis). הפגיעה הנפוצה ביותר בשרירים אלה היא "הצבטות" של הגידים שלהם בין עצם הבריח לעצם הזרוע, מה שיוצר דלקת וכתוצאה מכך כאב והגבלת תנועה, בעיקר בהרמה של הזרוע מעבר לגובה הכתף.

כתף קפואה: כתוצאה מפגיעה בשרירים המסובבים של הכתף ללא טיפול מתאים יכולים להיווצר שינויים ניווניים שכוללים הדבקויות של רקמות בין הראש של עצם הזרוע והקפסולה, שגורמים להגבלת תנועה קשה וכאבים שמופיעים גם בלילה,ללא מאמץ. תופעה זו מאוד אופיינית לאנשים מבוגרים ולכן גם מכונה – " Fifty years old shoulder".

0 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

השימוש בדיקור סיני לפתירת בעיות כתפיים

בעיני הרפואה הסינית לבעיות כתף יש מספר סיבות, בהתאם למיקום האנטומי המדוייק: בעיות כתפיים באזור שיותר קרוב לצוואר (החלק הרוחבי של שריר הטרפזיוס) מה שמכונה "כתפיים תפוסות" נמצא תחת שליטת הטחול, בעיות שק