דיקור סיני לכאב ראש ומיגרנה

 

דף זה מכיל מידע על דיקור סיני לכאבי ראש ומיגרנות והוא מורכב ממספר חלקים:

1. הקדמה כללית

2. סוגים אופייניים של כאבי ראש

3. השימוש בדיקור סיני לפתירת כאב ראש ומיגרנה

 

כאב ראש הינו תופעה שכיחה מאוד בכל העולם, שפוגעת בגברים ונשים בכל הגילאים. למעשה, אני לא חושב שקיים מישהו בינינו שלא חווה על בשרו ולו פעם אחת כאב ראש.בדרך כלל אנחנו פותרים כאבי ראש באמצעות שתייה מרובה של מים, ולקיחת איזשהו משכך כאבים,זה פתרון מעולה שברוב המקרים מעביר את כאב הראש די מהר. הבעיה מתחילה כאשר כאבי הראש מופיעים בתדירות גבוהה, כלומר אתה מוצא את עצמך בולע כדורים יותר מפעם בשבוע, או כשעוצמת הכאב לא פוחתת לאחר לקיחת משככי כאבים אופייניים

במקרה זה לרפואה הסינית ולרפואה היפנית יש הרבה מה להציע.  באופן בסיסי, כאב ברפואה הסינית הוא ביטוי להפרעה בזרימה חופשית של צ'י – אנרגיית החיים הבסיסית, ושל דם שבאמצעותו הצ'י מגיע לכל רקמות הגוף.המטרה שלי כמטפל בדיקור סיני היא להבין את המנגנון שבגללו יש הפרעה בתנועה של הצ'י והדם, ובעזרת מחטי הדיקור ומוקסה ,להשיב את הזרימה החופשית וכתוצאה מכך יעלם גם הכאב. כלומר: ברפואה הסינית כאב ראש או מיגרנה לעולם אינה הבעיה עצמה, אלא רק תסמין של בעיה מערכתית כלשהי. 

ברפואה המערבית נוהגים לחלק את תופעת כאבי הראש לשתי קבוצות: כאבי ראש ראשוניים, ומשניים, כאשר כאב ראש משני הוא כאב הנוצר כתוצאה מבעיה אחרת, למשל: כאב ראש כתוצאה של התייבשות, או כאב ראש בעקבות סינוסיטיס. כאב ראש ראשוני הוא כאב שאינו נובע או קשור לבעיות אחרות. את כאבי הראש הראשוניים מחלקים לשלוש קבוצות עיקריות:

 

 

 

 

 

כאב ראש לוחץ   Tension Headache :

כאב הראש השכיח ביותר – כ – 90% מהנשים, ו כ – 70% מהגברים יחוו כאב כזה לפחות פעם אחת במהלך חייהם. לא ידועים הגורמים לכאב זה, אך ידוע שיש בד"כ חריגה בתפקוד שרירי הצוואר והרקה במצב זה. הכאב מתאפיין בכך שבד"כ הוא דו – צדדי עם תחושה של מעיין לחיצה או הידוק על הראש, ברוב המקרים עוצמת הכאב היא קלה עד בינונית ובד"כ לא תהיה מלווה בבחילות או הקאות.

 

מיגרנה (צדעת, צילחה)   Migraine Headache :

כאב הראש הכרוני הנפוץ ביותר – כ 16% מהאוכלוסייה. בעבר היו סבורים כי הסיבה למיגרנות היא שינוי באספקת הדם לקליפת המוח, היום רוב החוקרים סבורים כי הסיבה העיקרית למיגרנות היא התנהגות חריגה של נוירונים באזור במוח שנקרא – Dorsal  Raphe שנמצא בחלק העליון של גזע המוח. נוסף על כך ידוע כי יש קשר לשני נוירוטרנסמיטורים: דופמין וסרטונין, בתהליך היווצרות המיגרנה. ישנם מספר גורמים אשר עלולים לעורר התקף מיגרנוטי: אלכוהול, שוקולד, גבינות, רעב, מתח, אור מסנוור ושינויים הורמונאליים – בעיקר מחזור הוסת בנשים. הכאב שמאפיין מיגרנה מופיע בד"כ רק בצד אחד של הראש, הוא הולם או פועם, עוצמת הכאב מוגדרת כבינונית עד קשה ומוחמרת עם פעילות גופנית. בד"כ יחד עם הכאב מופיעה גם בחילה שיכולה לגרום הקאה וסלידה מאור ומרעש – Photophobia, Phonophobia  . לעיתים יש תופעה המכונה אאורה – Aura : מספר סימנים אשר מגיעים לפני המיגרנה ומבשרים את בואה, הסימנים הללו כוללים טשטוש או הפרעות בראיה, אורות מנצנצים, כתמי צבע בראיה ועוד.

 
 

כאב ראש מצררי  Cluster Headache  :

כאב הראש הנדיר מבין השלושה עד 1% מקרב הגברים וכ- 0.08% מהנשים חווים כאב שכזה, כלומר נפוץ פי 10 בגברים. הכאב כנראה נובע מפעילות חריגה באזור ההיפותלמוס   (Hypothalamus)   שגורמת להפעלה מחזורית של ה – Dorsal Raphe . כשמו, כאב הראש המצררי, מגיע בצורת צרורות של כאבים שנמשכים כשעה לאורך תקופה שיכולה להמשך למספר ימים. הכאב מתואר כחמור או חמור מאוד, חד צדדי שממוקם בארובת העין ו/או ברקה,  הוא מלווה בדמעות או אודם של הלחמית בצד הכאב, גודש באף או נזלת בנחיר שבצד הכאב והיצרות האישון באותו צד.

 

לקביעת אבחון טלפוני בחינם

מלאו את הפרטים שלכם בתיבות למטה, ואצור עמכם קשר בהקדם האפשרי

 

שם *

Email *

טלפון

או חייגו 050-4777497

השימוש בדיקור סיני לפתירת הבעיה

כשמדובר בכאבי ראש ומיגרנות, לי כמטפל ברפואה סינית, חשוב לוודא שהזרימה של צ'י ודם אל הראש לא מופרעת. ישנם מספר מנגנונים בגוף שיכולים לגרום לבעיות אלה כאשר הנפוצים שבהם הם: לחץ דם לא תקין, מתח שרירי מוגבר בצוואר ובכתפיים והצטברות נוזלים בחללי הסינוסים.

כאשר לחץ הדם הוא גבוה, הדם מגיע אל הראש בעוצמה רבה, אבל היכולת של הגוף לפנות דם מהראש מוגבלת עקב המבנה האנטומי,ובגלל ההפרש בין כמות הדם שמגיעה אל הראש ובין כמות הדם שיכולה לצאת, נוצר לחץ שבסופו של דבר גורם לכאב.גם לחץ דם נמוך יכול לגרום לכאבי ראש ומיגרנות אולם,על בסיס מנגנון קצת שונה: מלכתחילה כשלחץ הדם נמוך לגוף יותר קשה להרים דם נגד כוח המשיכה אל פלג הגוף העליון בכלל, ואל הראש בפרט (לכן תופעות של סחרחורת ונקודות שחורות בראייה נפוצות בסובלים מלחץ דם נמוך).כלומר כמות הדם הראשונית שמגיעה לראש עלולה להיות מועטה יחסית ועקב כך ליצור בצורה ישירה כאבים. במצב מתקדם יותר, חוסר היכולת של הגוף לספק דם לפלג הגוף העליון לאורך זמן יוצרת התכווצות של השרירים בכתפיים ובצוואר,גם כי כך הגוף יכול לגרום להעלאה של לחץ הדם, וגם כי חומרים בתאי השריר שיוצרים כיווץ לא מתפנים ממנו מספיק מהר עקב לחץ הדם הנמוך. כאשר שרירי הכתפיים והצוואר מכווצים הם יוצרים ירידה בנפח הדם שעובר דרכם וכך נוצרת ירידה נוספת ביכולת של הגוף לספק צ'י ודם אל הראש

מתח שרירי מוגבר בכתפיים עלול להיווצר גם מסיבות אחרות שאינן קשורות לחוסר איזון בלחץ הדם,למשל: אנשים מסויימים מגיבים למתח ולחץ ע"י נעילת לסתות וחריקת שיניים, תופעה שידועה בכינוי TMJ, לאורך זמן הפעלה מסיבית של שרירי הלעיסה יוצרת הפעלה נוספת של שרירי הטרפז ובסופו של דבר גורמת שוב להפרעה בזרימה החופשית של צ'י ודם אל הראש ושוב באה לידי ביטוי ככאב.

עוד גורם שכיח לכאבי ראש ומיגרנות הוא הצטברות נוזלים בחללי הסינוסים, שיכול להיווצר עקב תגובה של מערכת החיסון לגורם זר בריריות האף (סינוסיטיס) או תגובת יתר של מערכת החיסון (אלרגיה),הצטברות נוזלים בסינוסים יכולה להיווצר גם עקב תזונה לא מתאימה שגורמת להפרשת יתר מתאי הרירית שבסינוסים, או כתוצאה מפגם מבני, אם מולד ואם כתוצאה מטראומה, שפוגע ביכולת הניקוז של הסינוסים אל חלל האף.אם קצב פינוי הנוזלים הוא איטי יותר מהקצב שבו הם מופרשים, אז הם נאגרים בחללי הסינוסים ויוצרים לחץ על עצמות הלחיים והראש, גורמים להפרעה בזרימה החופשית של צ'י ודם ובאים לידי ביטוי ככאב.

אלו כמובן לא כל הסיבות שעלולות ליצור הפרעה בזרימה החופשית של צ'י ודם לראש ולבוא לידי ביטוי ככאב ראש ומיגרנה.סיבות נוספות שיכולות לגרום לכך הן:הידרדרות בראייה, בעיות עיניים אחרות, שינויים הורמונאליים, פגיעה בצוואר ועוד גורמים רבים אחרים.

חשוב לציין שאין טיפול דיקור אחד סטנדרטי ל "כאב ראש" ,משום שברפואה הסינית כאב ראש או מיגרנה לעולם אינה הבעיה עצמה, אלא רק תסמין של בעיה מערכתית כלשהי, ולכן יש מספר טיפולים כמספר הגורמים, ואני כמטפל בדיקור צריך לזהות ,להבין את הגורם ולטפל בו, ואבחנה מדויקת ונכונה היא הכרחית לצורך הצלחת הטיפול.

מניסיוני,באמצעות דיקור סיני ודיקור יפני או באמצעות צמחי מרפא סיניים אפשר ליצור שינוי דרמטי למי שסובל מכאבי ראש: גם כרוניים, וגם במצב של התקף אקוטי,כפי שניתן לראות במחקרים הבאים:

מחקר 1 - מה יותר יעיל לכאב ראש: דיקור או תרופה?

מחקר 2 - דיקור מוריד כאב ראש לוחץ 

מחקר 3 - דיקור כפתרון למיגרנות