דיקור סיני לבעיות גניקולוגיות ופוריות

 

דף זה מוקדש לדיקור סיני לבעיות גניקלוגיות ופוריות, והוא מורכב ממספר חלקים:

1. הקדמה כללית והסבר רפואי על בעיות פוריות.

2. השימוש בדיקור סיני לפתרון בעיות פוריות.

3. בעיות גניקולוגיות נפוצות.

4. השימוש בדיקור סיני לפתרון בעיות גניקולוגיות.

 

בעיות פוריות

אי פריון מוגדר ככשלון של זוג להתעבר לאחר שנה של קיום יחסי מין ללא אמצעי – מניעה. מתוך כלל הזוגות שמוגדרים כסובלים מאי פריןן 88% יהרו תוך שנה נוספת של נסיונות, ו 93% יהרו לאחר שנתיים. הסיבות הנפוצות לאי פריון הן:

זרע לקוי: בכ- 35% ממקרי אי הפריון הסיבה היא בעיה באיכות או בכמות הזרעונים. תהליך ייצור   הזרעונים נשלט ע"י הורמונים גונדוטרופינים  שמופרשים מבלוטת יותרת המוח :LH, FSH אבל אצל אחוז ניכר מקרב הגברים שהזרע שלהם לקוי לא ימצאו רמות הורמונים חריגות ולכן לא ידוע מה גורם לאיכות זרע ירודה אצלם.

גורם מבני שמפריע במערכת המין הנשית: ב – 35% ממקרי אי הפריון הסיבה העיקרית לכך היא איזושהוא גורם מבני שמפריע לזרע להגיע אל הביצית, או מפריע לביצית המופרית להשתרש בקיר הרחם. הנסיבות הנפוצות למצב זה הן פגם מולד, אנדומטריוזיס, התערבות כירורגית באזור האגן, ודלקת או זיהום באגן.

הפרעות בביוץ: בכ – 15% ממקרי האי פריון הבעיה קשורה למחזור ההורמונאלי המביא להבשלת הביצית וחריגתה אל מחוץ לשחלהגם כאן האחראים לתהליך זה הם הגונדוטרופינים, וגם כאן יש הרבה מקרים בהם רמות ההורמונים תקינות, אך עדיין אין ביוץ.אצל חלק משמעותי מהנשים הסובלות ממצב זה ישנה הפרעה הידועה כ "תסמונת השחלה הפוליציסטית – (Polycystic Ovary Syndrome – PCOS).

בקרב כ 15% מהזוגות הסובלים מאי פריון הסיבה לאי יכולת בני הזוג להרות נותרת תעלומה.

 

השימוש בדיקור סיני לפתרון בעיות פוריות

כמו בבעיות גניקולוגיות קצת קשה להסביר על רגל אחת את התפיסה של הרפואה הסינית לגבי פריון וזאת משום שיש הרבה מאוד גורמים שמעורבים בתמונה. מלבד חמשת האיברים שאחראים על כל הפיזיולוגיה "הרגילה" של גוף האדם, בנושאי פריון מדברים הרבה גם על המעורבות של: שמונת המרידיאנים המיוחדים, על מרידיאן החיבור המיוחד של הלב אל הרחם, ובנוסף מתייחסים אל הרחם ואל בלוטת הערמונית  כאל איברים מיוחדים. בצורה כללית מאוד ניתן לומר שבחלק משמעותי מהזוגות הסובלים מאי- פריון, נמצא חוסר איזון בין הכבד, הכליות והטחול.

באופן עקרוני, הגישה שלי כלפי טיפולי פוריות נחלקת לשני מצבים: מצב בו ישנה סיבה ידועה שגורמת להפרעה בכניסה להריון, ומצב בו לא ידועה סיבה שמונעת כניסה להריון.

במקרה בו ישנה סיבה ידועה מדוע אין הצלחה בכניסה להריון הטיפול יגזר מאותה סיבה. במטופלים עם ספירת זרע נמוכה ננסה להעלות את ספירת הזרע, בקרה ובו יש הפרעה הורמונלית ידועה ננסה לאזן את אותה מערכת וכו'.

במקרה ובו לא ידועה סיבה שמונעת כניסה להריון הטיפולים מגיעים מזווית מעט שונה. בגדול, אני מבין את זה כאילו הגוף לא מאפשר להכנס להריון משום שהוא לא מעריך שההריון יצליח. מנסיוני, בחלק משמעותי מהמקרים האלה, הבעיה המשמעותית ביותר היא למעשה סטרס. אנו נוטים קצת לזלזל בהשפעה של לחץ על חיינו ומתייגים בעיה שכזו בתור "פסיכוסומטית" ובכך מזלזלים בה יותר, כי ההנחה המובלעת בתיוג הזה, היא שלמעשה הבעיה בשליטתנו, כשלהלכה, היא ממש לא.

כדי להבין עד כמה עמוקה, ועד כמה אינה בשליטתנו ההשפעה של הסטרס יש צורך להכיר קצת את מערכת העצבים האוטונומית. מערכת העצבים האוטונומית שולטת למעשה על כל פעילויות הגוף שאין לנו בהן שליטה ישירה. למשל: הזעה, קצב לב, הפרשת חומצות עיכול וכו'. מערכת העצבים האוטונומית מורכבת משתי זרועות: הזרוע הסימפטטית שאחראית על תפקודנו במצבי חרום וידועה בכינויה fight or flight, והזרוע הפאראסימפטטית שאחראית על תפקודנו בזמן מנוחה וידועה בכינוייה rest and digest. מערכת העצבים האוטונומית היא מערכת עתיקה מאוד בהתפתחות האנושית ולמעשה, אין לנו עליה שליטה קוגנטיבית כמעט. המערכת הזו מגיבה לגירויים חיצוניים מסויימים ומחליטה האם צריך ליצור תגובה שמתאימה לתפקוד במצבי חרום: לאפשר פעילות מקסימלית של שרירים, להוריד רגישות לכאב,

לחדד את הראיה וכו', למעשה כל דבר שיאפשר לנו לשרוד עימות מסוכן בטווח קצר. או, שאפשר לשמור על תגובה שמאפשרת לישון, לעכל מזון וכו' כלומר כל דבר שנחוץ לגוף שלנו לצורך תפקוד בטווח ארוך.

בחיים המודרניים, שבהם הסכנות השתנו מאוד (אנחנו כבר לא בורחים מנמרי שן חרב וממותות...) הזרוע הסימפטטית עדיין פועלת המון, פשוט מגירויים בעצימות נמוכה הרבה יותר ממה שהיא תוכננה להגיב אליהם, ולדעתי כתוצאה ישירה מכך היא מופעלת בתדירות רבה הרבה יותר ממה שהיא הופעלה בעבר האבולוציוני שלנו. למעשה כל פעם שאנו חווים סטרס, מה שקורה מאחורי הקלעים הוא, הפעלה של המערכת הסימפטטית. כאמור, היסטורית, המערכת הזו נועדה לאפשר לנו תפקוד אופטימלי במצבי דחק קיצוני לזמן קצר, כשהדגש הוא על זמן קצר. כשהמערכת הזו מופעלת לאורך זמן היא למעשה פוגעת בתפקוד הגוף לטווח ארוך משום שהיא מונעת קיום תהליכים שאפשריים רק במצב מנוחה ובנוסף, היא דורשת הרבה מאוד משאבים מהגוף. אם לחזור לפריון, כשיש סטרס הגוף מבין שיש סכנה קיומית, ובשעת סכנה שכזו הוא לא יאפשר להכנס להריון. באמצעות הדיקור אפשר להביא לאיזון מערכת העצבים האוטונומית וכך להגביר משמעותית את הסיכוי להכנס להריון, ובנוסף מרוויחים הרגשה טובה יותר, תהליכי עיכול יותר טובים ושינה ערבה...

 

 

בעיות גניקולוגיות שנפוץ לראות בקליניקה

 

דיסמנוריאה (Dysmenorrhea): השם הרפואי לכאבי מחזור – כאבים שמורגשים בד"כ בבטן התחתונה או באזור עצם העצה (Sacrum) בישבן ולעיתים מקרינים לגב ולרגליים.לרוב הכאבים מופיעים מספר ימים לפני תחילת הוסת עצמה וחולפים בסוף הדימום או מספר ימים אחריו. הרבה פעמים ישנן תופעות נוספות שכוללות מצב רגשי בעייתי, כאבי ראש, חוסר שקט רגישות בחזה ועוד. כלל התופעות הללו מכונות   P.M.S – Pre Manstrual Syndrom . ברפואה המערבית מבדילים בין דיסמנוריאה ראשונית למשנית, כאשר ראשונית באה לציין כאבי מחזור שאינם קשורים לבעיה אחרת, בעוד דיסמנוריאה משנית היא כאבי מחזור שנובעים מאיזושהי בעיה ידועה כמו אנדומטריוזיס למשל.

 

אמנוריאה (Amenorrhoea): העדר או הפסקה של מחזור הוסת.נחלק לאמנוריאה  ראשונית – אי הופעת וסת בקרב נערות בגיל ההתבגרות בעקבות בעיה הורמונאלית, ואמנוריאה משנית – אי הופעת וסת בקרב נשים שכבר קבלו מחזורים בעבר, גם בד"כ בגלל איזושהי בעיה הורמונאלית, שמקורה יכול להיות בהיפותלמוס, בהיפופיזה, בלוטת התריס או השחלות, או עקב בעיות נפשיות כגון דכאון ואנורקסיה נרבוזה.

 

 

מנואפזה (Menopause) : בעיות של גיל המעבר, גיל המעבר, או ההפסקה המוחלטת של הופעת הווסת והפסקת הפוריות, הוא תהליך ביולוגי טבעי ולא מחלה. יחד עם זאת, התסמינים הגופניים והנפשיים של גיל המעבר עלולים לשבש את השינה,וליצור מגוון סימפטומים שנובעים מהשינוי ההורמונאלי המתרחש. בד"כ גיל המעבר מתחיל בסביבות גיל 50 אך הרבה פעמים התופעות הנלוות אליו מתחילות פרק זמן ניכר לפני כן והן כוללות: גלי חום, כאבי ראש, יובש בנרתיק, גפיים קרות, דלקות חוזרות בשלפוחית השתן, שיכחה, קושי להתרכז, עיפות, בעיות בשינה, מצבי רוח משתנים, השמנה באזור הבטן, ודילול השיער

 

 

אנדומטריוזיס (Endometriosis) : המצאות של רקמת רירית הרחם מחוץ לרחם. זוהי מחלה שכיחה יחסית עם שיעור הארעות המוערך בכ – 10% מכלל אוכלוסיית הנשים. הסימנים האופיינים הם עקרות, כאבי מחזור קשים מאוד שהרבה פעמים אינם מגיבים למשככי כאבים לא נרקוטיים, ודמום רחמי שאינו במועד. אך מכוון שהרקמה האקטופית יכולה להמצא למעשה בכל מקום בגוף, הקליניקה יכולה להשתנות בהתאם למיקום שלה. למשל: כאבי חזה, אם הרקמה התיישבה על קרום הריאה, דמום מהאף אם הרקמה הגיעה לרירית האף וכיו"ב. הדרך היחידה לאבחן בוודאות אנדומטריוזיס היא דרך הסתכלות ישירה על האיבר הנגוע, מה שנעשה בד"כ בניתוח לפרוסקופי, הגורמים להווצרות מחלה זו אינם ידועים עדיין אך היום ידוע שתאי הנגע האנדומטריומי שונים מתאי רירית הרחם שנמצאים ברחם, בעקבות מתילציה (הוספת קבוצת מתיל CH3) שהופכת אותם לבעלי כושר שרידות גבוה וגורמת להם להפריש פרוסטגלנדינים שקשורים לכאבים העזים המורגשים במחלה זו.

 
 
 
 

 

 

השימוש בדיקור סיני לפתירת בעיות אלו

 קצת קשה להסביר על רגל אחת את התפיסה של הרפואה הסינית לגבי בעיות גינקולוגיות וזאת משום שיש הרבה מאוד גורמים שמעורבים בתמונה. מלבד חמשת האיברים שאחראים על כל הפיזיולוגיה "הרגילה" של גוף האדם, בנושאים גינקולוגיים מדברים הרבה גם על המעורבות של: שמונת המרידיאנים המיוחדים, על מרידיאן החיבור המיוחד של הלב אל הרחם, ובנוסף מתייחסים אל הרחם עצמו כאל איבר מיוחד.בצורה כללית מאוד ניתן לומר שבחלק משמעותי מהסובלות מבעיות גינקולוגיות, נמצא חוסר איזון בין הכבד, הכליות והטחול. בהרבה מהמקרים הגניקולוגיים שאני מטפל בהם אני מוצא את עצמי מטפל למעשה בשלוש קבוצות של בעיות:

בעיות של חוסר איזון מבני:  בהרבה מקרים של בעיות גניקולוגיות מצאתי שהפתרון הגיע דווקא בעקבות טיפולים שעוזרים בחזרת הגוף ליציבה טובה, בעיקר טיפולים שמאזנים את איזור האגן. אני משער שכשהאגן ממוקם טוב ביחס לגוף אז גם הרחם נמצא במנח כזה שמאפשר לו לעבור את התהליכים של המחזור החודשי בצורה יותר "נוחה".

בעיות הורמונליות: כמעט בכל מקרה של בעיה גניקולוגית ישנו חוסר איזון הורמונלי כלשהו, בטיפולי הדיקור היפני ישנם מספר טיפולים שידועים כמאזנים מערכות הורמנוליות ספציפיות, ןלכן כאשר יש אבחנה ברורה וחד משמעית לחוסר איזון הורמונלי ספציפי שגורם לבעיה בה אני מטפל, אני נוטה לטפל בו דרך אותם טיפולים.

בעיות שקשורות בזרימת דם: אחת האבחנות המשמעותיות מבחינת רפואה סינית היא תקעיות של דם. תופעה זו יכולה ליצור המון בעיות בפני עצמה, ליצור מספר תהליכים שייצרו בעיות אחרות בהמשך, והיא מאוד שכיחה בנשים שסובלות מבעיות גניקולוגיות, בעיקר כאלה שסובלות מכאבים.

לקביעת אבחון טלפוני בחינם

מלאו את הפרטים שלכם בתיבות למטה, ואצור עמכם קשר בהקדם האפשרי

 

שם *

Email *

טלפון

או חייגו 050-4777497